GELEJ A FEJLŐDÉS ÚTJÁN (2002–2014)


(A cikket a 2014-ben megjelent Gelej a fejlődés útján c. kiadvány anyaga alapján állítottuk össze.)

Életem egyik legszebb ajándéka, hogy Gelej településen polgármester lettem. Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen tizenkét éve a munkám a hobbim és a hivatásom is egyben.

Szeretem az itt élő embereket, a nyíltszívű, mosolygós gyerekeket, a nyugodt és csendes falusi életet. Ennek a szeretetnek a jegyében végeztem munkámat az eltelt időszakban és a következő öt évben is ezt várhatják tőlem. Emelt fővel, büszkén vállalom a tizenkét év minden döntését, cselekedetét.

Gelej Község Önkormányzata évente 100–130 mFt működési bevétellel gazdálkodik, melyből elsősorban az intézmények (óvoda, iskola, hivatal) működtetését, illetve a szociális feladat ellátást (házi szociális gondozás, étkeztetés, segélyezések) biztosítjuk.


2002–2006

A 2002–2006-ig tartó ciklusban minden intézményünk önállóan működött, bár az állam által juttatott finanszírozás összegét jelentős mértékben ki kellett egészíteni. A gyermeklétszám csökkenése egyre nehezebb kihívások elé állította az önkormányzatot. A szűkös lehetőség ellenére minden iskolás gyermek ingyen kapta a tankönyvet, támogattuk a tehetséges gyerekeket ösztöndíjjal, különböző szociális juttatásokkal, méltányossági ellátásokkal segítettük a lakosságot. Igyekeztünk megőrizni a helyben megszokott egészségügyi szolgáltatásokat. Ennek érdekében a háziorvosi ellátásnál, a védőnői és a gyógyszertári szolgáltatásnál önkormányzatunk fizeti a teljes rezsiköltséget.


„…maradt tennivaló bőven…


A mindennapos feladatellátás mellett fontos feladat a pályázati lehetőségek kihasználása. Bár sok beruházás megvalósult a korábbi ciklusban, maradt tennivaló bőven. Az első ciklus leglátványosabb beruházása a közel 40 mFt-ból megvalósult és 2004-ben átadott új Községháza.

Szinte remények és esélyek nélkül vágtunk bele egy uniós pályázati kiírásnak, melynek célja az általános iskola fejlesztése, informatikai eszközökkel történő ellátása volt. Nem lehet leírni, milyen örömmel mentem Budapestre, ahol tájékoztatást tartottak a nyerteseknek (országosan 140 önkormányzat) a ránk váró feladatokról, illetve nehézségekről.

A számítógépterem átadása

A 2006-ban megválasztott képviselőtestület

Az 52 mFt-os támogatásból megvalósult az általános iskola tetőtér beépítése, informatika és könyvtár terem kialakítása, valamint 13 darab számítógép beszerzése is. Megtanultam az uniós pályázatírás módszertanát, a megvalósítás és pénzügyi elszámolás nehézségeit, melynek a mai napig nagy hasznát veszem.


A 2002–2006-os választási ciklusban
a pályázatok eredményeként Gelej település
116 mFt plusz fejlesztési forráshoz jutott.


Az első négy évben sokat tanultam és lelkileg megerősödtem. Megtanultam megkülönböztetni, mikor vagyok polgármester és mikor magánember. Bár ez nagyon nehéz, de szükséges, hiszen polgármesterként minden Gelejen lakót egységesen, azonos mércével kell kezelnem, Gelej valamennyi lakóját egyformán kell szolgálnom.


„…határozott elképzeléssel…


A polgármesterség döntések sorozata. Ahogy egy családanya, úgy egy település vezetője is több szempontot kell, hogy mérlegre tegyen. Ami az egyik embernek kedvez, az talán másnak kevésbé tetszik. A lényeg, hogy a település jövője, az itt élő emberek szempontjából átgondolt, a testület által szakmailag is támogatható döntés szülessen.

Falunap, 2005

Falunap, 2006

2006–2010

A második négy év már sokkal nehezebb volt a tanuló időszaktól. A 2010 előtti kormányzati ciklusban a kistelepüléseket egy sor megszorítás érintette. A változásokhoz nekünk is alkalmazkodnunk kellett. A megszokott, helyben kialakított óvodai és iskolai ellátást, a szociális és gyermekjóléti szolgáltatást valamint a hivatali munkavégzést is teljes egészében át kellett szervezni.

Az egyik legfájóbb döntés volt az önálló iskola átszervezése. Az 1990-ben megalakult önkormányzat egyik legfontosabb intézkedése volt a gyermekek helyben történő oktatásának biztosítása. Hónapokat töltöttem azzal, hogy milyen formában tudunk azonban mégis minél többet megőrizni az iskolából és ugyanakkor minél többet adni az idejáró gyerekeknek. Tudtam, hogy nagyon fontos, hosszú éveket meghatározó stratégiai döntés előtt állunk. El kellett dönteni, hogy kivel akarunk, kivel tudunk és kivel érdemes társulni. Több lehetőség közül választhattunk, hogy a 60 geleji gyermek 2007. szeptember elsején hol és milyen formában kezdi az iskolai tanévet.

A döntésünk értelmében iskolai társulást hoztunk létre Mezőnagymihály településsel, melynek keretében az 1–3 osztály Gelejen, iskolaotthonos ellátás keretében angol és zenei képzésben is részesül. Negyedik osztálytól a gyermekek Mezőnagymihályon tanulnak, iskolabusszal biztosítva a szállításukat.

2014-ben 16 elsős gyermek kezdi meg tanulmányait Gelejen, a 118 tanulót számláló Arany János Általános iskolában. Az idő igazolta, hogy a lehető legjobb döntést hoztuk a település és az itt élő gyermekek érdekében.

Társulási formában működött tovább az óvoda és a polgármesteri hivatal is. A megalakított társulások többletforrásokat jelentettek működésben és fejlesztésben egyaránt. Energiahatékonysági beruházás valósult meg az iskolában, az óvoda és a konyha épületén. Taneszközöket, konyhai felszereléseket vásároltunk és a számítógépparkunkat is kicseréltük.


„…széleskörű összefogás vezetett a sikerhez…


Nagyon vágytunk egy bitumenes sportpályára, melyre háromszor sikertelenül pályáztunk. Rádöbbentünk, hogy más lehetőséget kell keresni a megvalósításhoz. A konkrét cél, a sok jó szándékú vállalkozó és magánember adakozásából megvalósult a Falunap helyszínéül is szolgáló közösségi terünk, a Sportpálya. A mai napig egyedülálló kezdeményezés volt és ebben a kiadványban szeretnék köszönetet mondani minden adományozónak.


Köszönetnyilvánítás

Köszönöm Alberti Massimiliano, Áfra Lajos, Demeter Péter, Dél-borsodi Agrár KFT, LaGaronnaise KFT, Nyikes Zoltán, Palatics Attila, Tóth Bertalan és a TVK Alapítvány felajánlását. Köszönöm a Gelejen élő családok kisebb-nagyobb összegű hozzájárulását, hiszen ez a széleskörű összefogás vezetett a sikerhez.

Épül a Sportpálya 2007-ben

A 2010-es évet az előre nem látható rendkívüli események tették igazán emlékezetessé. Gelej településen 50 éve nem tapasztalt ár- és belvíz helyzet nehezítette a lakosság egy részének életét és adott rendkívüli feladatokat az önkormányzatnak. Minden lehetőséget kihasználva hét családnak vásároltunk a lakhatatlanná vált lakása helyett új ingatlant, melyek minden esetben sokkal jobb életkörülményeket biztosítottak. Két gyermekes családnak a CBA felajánlásából, új családi házat építettünk. Polgármesterként az egyik legfontosabb feladatom, hogy ha lehetőségem van, segítsem az embereket. A lehetőségeket 2010-ben is maximálisan kihasználtam. Sajnálom, hogy a sok közös erőfeszítés ellenére, még mindig van, aki úgy érzi, nem kapott elég segítséget. Bízom benne, hogy idővel mindenki sorsa rendeződik!


A 2006–2010 közötti választási ciklusban
Gelej település 158 mFt fejlesztési támogatáshoz jutott.



2010–2014

A harmadik választási ciklus sok tekintetben különbözött a korábbiaktól. Ez volt az első időszak, amikor politikai támogatást is érezhettem a munkám mögött.

Az önkormányzati rendszer átalakítása, az új típusú feladatfinanszírozás az önkormányzat anyagi helyzetét stabilizálta. Ebben nagy szerepet játszott, hogy az állam átvállalta az oktatási intézmények fenntartását, ami pénzeszközöket szabadított fel.

Az elmúlt 12 év során az önkormányzat munkaszervezete számos változáson esett át. Általánosságban elmondható, hogy a hivatal mai létszáma a törvény által kötelezően előírt feladatok ellátásához alacsony. A felsőbb szervek felé történő folyamatos adatszolgáltatás, a szociálisan rászoruló emberek foglalkoztatása komoly szervezési feladat.


Közfoglalkoztatás: esély mindenkinek!

Nagy öröm számomra, hogy – különösen a nyári időszak alatt – az önkormányzat mintegy 60–65 fő számára tud a segélynél több jövedelmet biztosító munkalehetőséget nyújtani. Rendkívül becsülendőnek tartom azt a tevékenységet, melyet a nyár minden munkanapján a 14 ha-os mezőgazdasági területeken végeznek. A kormány támogatásával fóliasátrat, erőgépet és más eszközöket is sikerült beszereznünk, így minden feltétel adott a jó színvonalú munkavégzéshez. A sikerben nagy szerep hárul az itt dolgozó emberekre, akiket ezúton is biztatok, egyben megköszönöm eddig végzett munkájukat is!

Ebben a ciklusban a település közel 50%-án megvalósult a csapadékvíz elvezető rendszer, átadtuk az Integrált Közösségi Szolgáltató Tér épületét, melyet a gyerekek és fiatalok nagy intenzitással használnak. Többszöri nekifutásra sem sikerült még az idősebb korosztály  találkozásait rendszeressé tenni. Itt még vannak hiányosságok, elvégzendő feladatok. A következő ciklus fontos célkitűzései között szerepel az Idősek nappali ellátó intézményének megvalósítása, a Ravatalozó épületének felújítása és a szennyvízberuházás kiépítése.

2012-ben kezdődött el a tervezgetés, hogy kialakítsunk egy olyan közösségi teret, játszóteret, pihenő parkot, ahol gyermek és fiatal, szülő és nagyszülő is jól érzi magát. A beruházást a gyerekek és Gelej község minden lakója ez év augusztus elején vehette birtokba. A település fő utcáján elhelyezkedő létesítmény büszkén hirdeti a település vezetőjének a beruházásokkal szemben támasztott igényességét. A napokban elkezdődött a fedett Piactér kialakítása, a háziorvosi rendelő és a Petőfi utca felújítása.

A 2013-ban átadott IKSZT Központ

A 2014-ben átadott Kalandpark és Sportkert

A megújult Orvosi rendelő

A fedett Piactér

A település külső arculatának megújítása mellett az önkormányzat anyagi helyzete lehetővé teszi, hogy a lakosságszám növelése érdekében 1.000.000 Ft támogatást adjunk a Gelejre költöző kisgyermekes családoknak. A szépen felújított, korszerű intézmények, a település elhelyezkedése, az eladásra kínált jó minőségű ingatlanok reményeink szerint vonzóvá teszik településünket.


A 2010–2014 közötti választási ciklusban Gelej településen
414 mFt értékű fejlesztés valósul meg.


Gelej község főutcáján, egy szép épületben van egy irodám. Az ajtaja mindenki előtt nyitva áll.

Sokan jártak már itt és tudják, hogy számíthatnak rám. Sokszor csak biztatás, kedves szó, illetve számtalanszor a meghallgatás is elég a probléma kezelésére.

Az emberek többsége nem tudja, vagy nem foglalkozik azzal, hogy valójában mit is jelent egy kis település polgármestereként dolgozni. Nem a felelősségről és a kihívásokról, a hétvégi és éjszakába nyúló munkavégzésről szeretnék írni, hiszen ezek természetes velejárói a vezetői munkának. Vannak azonban nehéz döntések, fel kell vállalni konfliktusokat és bele kell törődni, hogy vannak olyan élethelyzetek, problémák, ahol nem lehet segíteni.


„…van még cél, van még feladat…


Az eltelt évek alatt sokat változtak az itt élő emberek. Vannak olyanok, akik nem ismerik el a település érdekében végzett munkát, az elért eredményeket. Őket kérem, hogy látogassanak el más, 600 lelkes kistelepülésre. Sok esetben azt fogják látni, hogy nincs helyben óvoda, iskola, háziorvos, védőnői szolgálat, és gyógyszertár is csak a járási székhelyen működik.  

Gelej község lakóinak többsége azonban nem ilyen, hiszen örülnek a település fejlődésének, tudunk együtt dolgozni és összefogunk, ha erre szükség van. Szerencsére Ők vannak többen, és ez visz tovább, hiszen van még cél, van még feladat.

Ezt a kiadványt azért állítottam össze, hogy írásos formában, fotókkal illusztrálva, kézzelfoghatóvá váljon a tizenkét év alatt Gelej településért, az itt élőkért elvégzett szakmai munka.

Köszönöm a képviselő-testületi tagoknak, hogy az eltelt idő alatt egyetértettek a döntést igénylő elképzelésekkel és ezzel segítették munkámat.

Polgármesterként dolgozni, segíteni az embereket, fejleszteni a települést számomra a legszebb hivatás.


Demeterné Nyeste Erzsébet

polgármester

Gelej, 2014. szeptember 10.

szechenyi-2020-erfa