IKSZT (INTEGRÁLT KÖZÖSSÉGI SZOLGÁLTATÓ TÉR)


Az előzmények

Gelej Község Önkormányzata 2013 előtt főleg intézményi épületeinek korszerűsítésére pályázott és valósított meg több ilyen irányú fejlesztést. Ennek oka, hogy az alapvető közművekkel a település rendelkezik, így az intézményeit kívánta fejleszteni.

2004-ben a Megyei Területfejlesztési Tanács támogatásával új községházát épített, melynek beruházási költsége 32 millió Ft volt. Az akkori elgondolás alapján egy olyan épület megvalósítását terveztük, amely a kötelező feladatokon túl bizonyos közösségi funkciókat is betölt. Ez azért volt fontos, mert községünkben nem volt olyan épület, melyben közösségi eseményeket tarthattunk volna. (A művelődési ház 1993-ban összeomlott, és a település vezetése azóta nem tudta pótolni ezt az űrt.) 2004-ben megvalósult a beruházás, és az épület nagytermében beindult a közösségi élet (énekkar, néptánc csoport, helyi termékek előállítását végző kézműves csoport). Sok sikeres rendezvényt szerveztünk, amely minden korosztály igényeit igyekezett kielégíteni. Ennek a munkának a koordinálása – és a helyszín biztosítása – természetesen sok többletmunkát eredményezett, hiszen ezek az összejövetelek munkaidőn túl, sok esetben hétvégén valósultak meg.

A település az unióhoz történő csatlakozás alkalmával részt vett egy PHARE előcsatlakozási alap pályázaton (Információs technológia az általános iskolákban – a „21. század iskolája” programcsomag keretében), ahol nyertes lett, és a 42 millió forintos beruházás eredményeként a geleji egyike lett azon kevés általános iskolának, amelyek az országban a legmodernebb informatikai szaktanteremmel rendelkeztek. A megvalósult fejlesztés a gyermekek és a felnőttek körében is népszerű volt, utóbbiak azonban nem tudják teljességgel kihasználni az informatikai-információs központ nyújtotta lehetőségeket, mivel az egy oktatási intézményben van, és úgy gondolják, hogy a használata csak az ott tanuló gyermekek számára lehetséges.

Gelejen az alapvető társadalmi infrastruktúra (óvoda, általános iskola, könyvtár, posta) adott, olyan nagy helyiséggel azonban, ahol több mint 60 fő elhelyezését biztosítani tudnánk, nem rendelkezik a település. Az elvégzett beruházások, fejlesztések tehát nem szolgálhatták ki teljességgel azokat az alapvető igényeket és elvárásokat, amit csak egy művelődési házként üzemelő intézmény láthatna el.

A község Önkormányzata ennek szellemében több éve dolgozott azért, hogy egy, a 21. századi igényeknek maximálisan megfelelő közösségi teret, művelődési központot alakíthasson ki, és ez a munka 2010-ben meg is hozta az eredményét, hiszen a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal pályázatán községünk 43.099 eFt-ot nyert IKSZT (Integrált Közösségi Szolgáltató Tér) Központ kialakítására. Az Önkormányzat a beruházáshoz 10.000 eFt önrészt biztosított.

Az Önkormányzat az IKSZT épületét a 796. hrsz-ú ingatlanon valósította meg. Az itt álló épületet 1996-ig az önkormányzat iskolai oktatás céljára használta, majd ez a funkciója megszűnt, az épület elhanyagolttá vált.

Az épületben rendelkezésre álltak az alapfunkcióhoz szükséges terek. A kor követelményeinek megfelelő mellékhelyiségek kialakításához, és ahhoz, hogy a pályázati kiíráshoz megfeleljen a pályázat, szükséges volt az alapterület bővítése (az épület alapterülete a hozzátoldott melléképületekkel – kazánház, raktár – együtt eredetileg 210 m2, mely az átalakítás után 50 m2-rel bővült). Alapvető feladat volt a tágas közlekedők és akadálymentes közlekedési lehetőségek kialakítása is. Az új épületben bővítményként jelent meg a sarkokhoz szimmetrikusan csatlakozó helyi termék bolt és kazánház rész; ez a tervezői változtatás teljesen átalakította a meglévő épület karakterét, ami az átépítés után jobban illeszkedik majd a környezetbe, a település összképébe.

A meglévő épület 50 cm vastagságú falai stabilak, a tetőszerkezetet azonban teljes egészében cserélni kellett. A víz-, gáz- és elektromos ellátás is teljes rekonstrukcióra szorult, csakúgy, mint a kazán és a radiátorok, melyek az elmúlt évek alatt teljesen használhatatlanná váltak. Ezeken túl szükséges volt az összes burkolat és a nyílászárók teljes cseréje. A felsoroltakon kívül teljesíteni kellett a pályázati kiírásban pluszként megfogalmazottakat (babakocsi-tároló, pelenkázó), valamint az OTÉK közintézményekre vonatkozó előírásait is. Az épület környezetében megtörtént a térkövezés, parkolók kialakítása és a zöldfelület fejlesztése is.Az épület megvalósításán túl természetesen fontos a hiányzó eszközök beszerzése is, hiszen így lesz komplett és használható az intézmény.

A beruházás megvalósítása 2012 nyarán kezdődött, a munkálatok 2013 tavaszára fejeződtek be, az intézményt 2013 nyarán adtuk át.

Épül az IKSZT

Egykor művelődési ház, ma IKSZT

Az integrált közösségi szolgáltató tér feladata a helyi, vagy mikroregionális társadalom társas együttléteinek biztosítása, a képességek és készségek fejlesztése a megélhetés és a vidéki életminőség javítása érdekében. Ennek érdekében különösen figyelnünk kell az idősebb korosztály találkozásainak biztosítására, a középiskolából kimaradozó fiatalok, a végzettség nélküliek képzésére és a legifjabb nemzedék talentumainak fejlesztésére. Fontos, hogy használható képesítések megszerzését támogassuk, és elősegítsük a formális, non- és informális tanulást.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, a környéken megtelepülő és esetlegesen megtelepülni szándékozó vállalkozások ismeretében fel lehet készülni a felmerülő munkaerőigényre, ezzel is elősegítve az elhelyezkedési esélyeket. Fontos, hogy a különböző tanácsadási szolgáltatások egy helyen kapjanak teret.

Az előbbiekben említett szolgáltatások mellett indokolt a közösségi együttlét feltételeinek megteremtése, melyet az 1997. évi CXL. törvény is előír az önkormányzatok számára. A közösségi együttlét korszerű feltételei hozzájárulnak a helyi közösség, a lokálpatriotizmus erősödéséhez. A helyieknek érezniük kell, hogy tartoznak valahova, egy olyan közösség részét képezik, mely nagyobb a családnál, de kisebb a nemzetnél.

A közösségi életet teremtheti meg egy olyan tér, ahol a helyiek együtt lehetnek. A teret azonban szükségletekre alapozott szakmai tartalommal kell megtölteni, hisz egy helyi lakos csak akkor vallja magáénak, ha őt magát is kiszolgálja. A fentiekben említett kézzel fogható fizikai és mentális szolgáltatásoknak ott van a legjobb helye, ahol egyszerre folyik a közösségfejlesztés és szolgáltatás, ugyanis a különböző, egymástól eltérő „szolgáltatásokat” keresők is egymásra találhatnak a közös térben, ezzel is segítve egymást, hivatalos és nem hivatalos ügyeikben.

Az elkészült IKSZT Központ

Szolgáltatások az IKSZT keretein belül

A Gelejen kialakított IKSZT több mint 100 négyzetméteres aktív csoportfoglalkozásokra alkalmas területtel bír. Ezekben a termekben (könyvtár, multifunkciós nagy- és kisterem) a továbbképzések, fórumok, közösségi-települési szintű rendezvények, a lakosság különböző rétegei számára tartott programok, könyvtári és internet-használati funkciók is helyet kaptak.

A multifunkciós nagyterem közel 70 négyzetméteres területével alkalmas konferenciák és közösségi programok (ünneplések, bálok) lebonyolítására is. A terem használaton kívüli állapotában lekapcsolható az épület központi fűtéséről is. A termet elsősorban a délutáni órákban és hétvégeken használja a lakosság (nyugdíjasklub, énekkar, foglalkozások).

A multifunkciós kisterem elsősorban a kisebb csoportok számára biztosít teret: ez a helyiség kiválóan funkcionál a különböző szervezetek megbeszéléseinek és gyűléseinek helyszínéül. Az itt helyet kapó információs pultban az IKSZT vezetője segít igénybe venni a Központ szolgáltatásait.

A multifunkciós kisteremből nyíló könyvtár ad helyet a napi hírekkel való találkozásnak, mind írott, mind digitális formában. Ebben a teremben kap helyet egy olvasószoba, mely könyvtári funkciókat is ellát – könyvkölcsönzés, tanácsadás a sajtóval és a könyvekkel, művelődéssel kapcsolatban , és itt kaptak helyet a számítógépek is.

A multifunkciós termeken és a könyvtáron kívül az irodahelyiségben kapott helyet a lakosság számára szolgáltatási funkciókat nyújtó falugazdász, MNVH alkalmazott, egészségügyi tanácsadó, körzeti rendőr, és minden olyan szolgáltató, melyek csak hetente-kéthetente nyújtanak valamilyen szolgáltatást a geleji lakosok számára. A tanácsadást előre meghatározott időpontokban nyújtják, többnyire délelőtt. A szolgáltatás térítésmentes.

Leginkább az alkalmazottak számára nyújt kikapcsolódást a teakonyha, de természetesen kisebb konferenciák és gyűlések résztvevői is igénybe vehetik a helyiséget.

Az IKSZT Központ

Az elmúlt évek sikerei

Az IKSZT a megnyitás óta eltelt években különféle programoknak, rendezvényeknek biztosított helyet. Bálok, kiállítások, előadások, különféle kulturális és szórakoztató közösségi rendezvények színhelyeként szolgált. A gyerekek nyáron kiemelten részt vesznek az igényeiknek megfelelően szervezett programokon (nyári táboroztatás), de tanítási időszakban, délutánonként is szívesen betérnek az intézménybe, ahol az alkalmazottak személyre szabott, térítésmentes korrepetálást biztosítanak a diákok számára. Az intézmény ad helyet a helyi civil egyesületek, a Gerlice Nyugdíjaklub és az Énekkar heti rendszerességű összejöveteleinek, találkozóinak is. Az IKSZT munkatársai a különböző korosztályokat célzottan megszólító programok szervezése mellett kiemelt hangsúlyt fektetnek a többgenerációs rendezvények (kézműves foglalkozások, közös sütés-főzés) megvalósítására is.

Az Idősek napjának is évről-évre az IKSZT ad helyszínt

A fiatalok kedvelt találkozóhelye az IKSZT könyvtárterme

Elérhetőségek

Cím: 3444 Gelej, Bem József u. 2.
Tel.: 06 49 552 108
Mail: ikszt@gelej.hu

Nyitvatartás

Hétfő–Péntek: 8.00–18.00
Szombat: 11.00–19.00
Vasárnap: zárva

szechenyi-2020-erfa